![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLASS & CERAMICS / Art Glass / Vase 8941076
*
nr 894 1076
Paul Kedelv
(1917-1990), Sverige
Flygsfors, Kedelv, - 55, height: 44,
VASE, Flygsfors, Kedelv, - 55, höjd: 44
Paul Kedelv, Swedish glass designer, born 1917, dead 1990.
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday May 12 2014
at 20:19:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
8/5 17:57:19
1
150 kr
12/5 18:39:32
2
Vinnande bud
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flygfors flygsfors glaskonst kedelv konstglas paul kedelv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
6324 ART GLASS
2 parts, vases, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:16
*
Paul Kedelv
Paul Kedelv, Swedish glass designer, born 1917, dead 1990.
Read more about 50/60-tal
nr 894 1076
Paul Kedelv
(1917-1990), Sverige
Flygsfors, Kedelv, - 55, height: 44,
VASE, Flygsfors, Kedelv, - 55, höjd: 44
Paul Kedelv, Swedish glass designer, born 1917, dead 1990.
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday May 12 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
8/5 17:57:19 | 1 | 150 kr |
12/5 18:39:32 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.![](/tema/themes/{99860D3E-4127-4939-AB90-C100C86E6DA0}_183x97.jpg)
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flygfors flygsfors glaskonst kedelv konstglas paul kedelv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
6324 ART GLASS
2 parts, vases, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:16